ב
1 2 3

1

1

1

1

2

2

2

2

3

3

3

3

הצהרת אמן

נולדתי בחיפה, כיום אני חיה ויוצרת באשדוד.
מאז שאני זוכרת את עצמי, ידי כל הזמן עסוקות. פועלות, סורגות, רוקמות, תופרות, בונות, מפסלות, מציירות, רושמות, העיקר להיות עסוקות, לא לבזבז זמן, לעשות עוד ועוד, כאילו יש אוסף של מחשבות ורעיונות, שחייבים להיוולד ולקבל ביטוי בעולם המעשה, בעולם של חומר. נראה לי כי האינטנסיביות והעמלנות הזו ניכרת בעבודותיי. פעולה מסוימת החוזרת על עצמה שוב ושוב, ואשר מתגבשת לדבר שלם ואחדותי. אני מרגישה כי אופן עבודה זה הוא ביטוי של הרהורים ומחשבות שעוברים בי לא פעם על העולם. עולם אחדותי שיש בו סדר והגיון, המורכב מפרטים רבים כל כך, שגם הם מורכבים מפרטים קטנים יותר, וכך אולי עד אינסוף. אם כן, הפעולה קיימת, חוזרת על עצמה, אם זה כפעולה, (סריגה בלתי נפסקת של אותו אלמנט, או רקמה של תך מסוים) או אם בחזרה של דימוי או צורה מסוימת, אך כל פעם בטכניקה שונה ובחומר אחר.

כאישה מאמינה המקיימת אורח חיים דתי, אני מהרהרת לא פעם בגבולות שבין אמנות, אומנות ואמונה שלהם אותו שורש: א.מ.ן.
רבות מיצירותיי עשויות בטכניקות של מלאכות יד המשמשות בתחום האומנות השימושית ואשר מזוהות יותר כמלאכות יד נשיות (כמו סריגה, רקמה, תפירה קליעה ועוד) הטכניקות הן מסורתיות, אך החומרים אינם שגרתיים, וגם המטרה אינה ליצור חפץ שימושי, כי אם לבטא רעיון או רגש מסוים. במעבר לתחום האמנות אשאל מהו הגבול? עד היכן יכול אמן להרחיק עם העשייה האמנותית שלו? למעשה כל ההסטוריה של תולדות האמנות מורכבת מאמנים פורצי גבולות, פריצת הגבול היא היוצרת מצד אחד את יצירת האמנות המשמעותית, ועם כל זה אני שואלת היכן עובר הגבול עבור אמן דתי?
מבחינה אישית אני שואלת אפילו לא על הגבול של מה מתירה או אוסרת ההלכה היהודית, אלא על הגבול של מתי זה מרגיש לי שאני עובדת את האמנות, שכל כולי כפופה לה ולא שהיא משרתת אותי... וזה לא פשוט - הרי האמנות מצד אחד היא צורך נפשי מהותי (כמעט כמו אכילה ושתיה), ומצד שני בקלות יכולה להפוך לערך עליון שכל כולי משועבדת אליו בכל מחיר. אני מבקשת ליצור מתוך מודעות למציאות הזו.

בעשור האחרון אני יוצרת מחומרים נפסדים מהסביבה הביתית, גם משום שהחומרים עצמם מאתגרים ומסקרנים אותי, אך גם בגלל הערך האקולוגי והתרומה לסביבה.
רוב עבודותיי צומחות מתוך עולם של הגות, מחשבה והתבוננות על העולם שסביבי, והשראה רבה מלשון הקודש.
בשנים האחרונות אני מלמדת במסגרות שונות את הטכניקות שפיתחתי בשימוש בחומרים נפסדים. מידע נוסף, תמונות ופרטי התקשרות בלשונית העסק שלי- 'משבצות'.